Przejdź do treści
Wczytuję...

Rodzaj obsługi księgowej przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników: jego wielkości, rodzaju prowadzonej działalności, ilości pracowników czy też generowanego przychodu. Ostatnia kwestia jest najbardziej decydująca. O ile mikro lub średnie firmy mają pewną dowolność w wyborze typu obsługi księgowej (może to być księga przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany itp.) o tyle ich wielcy odpowiednicy, których roczny przychód przekracza 1 200 000 euro (ok 5 000 000 zł), zobowiązani są przez polskie prawo do prowadzenia pełnej księgowości.

Pełna księgowość to, mówiąc ogólnie, najbardziej rozbudowany i przy tym skomplikowany sposób zarządzania finansami w firmie. Ze względu na swoją specyfikę, wymaga szczególnie rzetelnego i profesjonalnego podejścia. Biuro rachunkowe Sohtori od wielu lat zajmuje się prowadzeniem pełnej księgowości dużych firm. Posiadamy ku temu odpowiednie kwalifikacje i praktyczne umiejętności. Na czym polega ten rodzaj obsługi księgowej i dlaczego jest ona wymagana w dużych firmach?

Duże pieniądze, ogromne możliwości, jeszcze większa odpowiedzialność

 Generowanie przychodów, których kwoty idą w miliony, niesie za sobą ogromną satysfakcję i równie sporą odpowiedzialność. Dotyczy ona zarówno bezpieczeństwa pracowników, dbałości o oferowane produkty jak i prowadzone działania finansowe. Logiczna i prosta zasada głosi: im więcej działań, tym więcej pracy. Takim samym zdaniem można podsumować zasadę pełnej księgowości. To określenie dotyczy zarówno działań wewnątrz firmy (produkcja, usługi) jak i tych związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi i dokumentacją.

O ile w przypadku pracowników wszelkie wątpliwości można rozwiązać dzięki dobrej komunikacji, o tyle obieg dokumentów wymaga profesjonalnego i indywidualnego podejścia. Wykwalifikowana kadra Sohtori zdecydowanie należy do grupy takich zawodowców. Pełna księgowość nakłada na firmę obowiązek prowadzenia nie tylko ewidencji finansowej ale także magazynowej i kadrowej. Przedsiębiorstwo, które generuje wspominany wcześniej przychód, przekraczający 1200000 euro, posiada ogromne zaplecze finansowo - magazynowe, w którym musi zachować porządek. Jest on potrzebny ze względu na kilka kwestii.

Dokumenty finansowe, magazyn, pracownicy. Pełna księgowość w praktyce

Po pierwsze pozwala na utrzymanie transparentności firmy, co przyspiesza czas rutynowych lub zleconych kontroli urzędowych. Pełna księgowość zakłada bowiem prowadzenie szczegółowego rozliczenia finansowego, ewidencjonowania magazynowego i inwentaryzację (środków trwałych, sprzedanych towarów) oraz prowadzenie kart wynagrodzeń pracowników. Te ostatnie służą do oceny wydajności pracowników, przyznawania ewentualnych premii lub decyzji o zwolnieniu.

Po drugie - szczegółowa baza danych, opracowana przez księgowych, pozwala na tworzenie zestawień finansowych. Na ich podstawie można określić czy firma osiąga zyski czy straty, czy może stać się potencjalnym partnerem biznesowym dla przyszłych współudziałowców inwestorów. W przypadku zaobserwowanych strat, rozliczenia sprzedażowe, oparte współcześnie na wyspecjalizowanych systemach komputerowych, pomagają znaleźć słabe punkty przedsiębiorstwa i je wyeliminować. W jaki sposób? Na przykład poprzez przeniesienie finansowego środka ciężkości z działów lepiej prosperujących na te słabsze.

Po trzecie w dużym przedsiębiorstwie jest podobnie jak w dużym domu: szef nie jest w stanie sam wszystkiego kontrolować. Nie ma fizycznie czasu i możliwości, by każdego dnia odwiedzić wszystkie działy, kontrolować jakość pracy podwładnych, a przy tym spotykać się z potencjalnymi udziałowcami i planować przyszłość firmy. Oprócz pomocy grupy doradców i kierowników działów, może skorzystać ze statystyk i zestawień, jakie przygotuje dla niego zewnętrzny dział księgowy Sohtori.

Tam gdzie jest porządek, wszystko działa jak trzeba. Pełna księgowość, choć wymagająca mnóstwa pracy, w efekcie daje narzędzia, potrzebne do efektywnego i wieloletniego prosperowania firmy. Czyż nie o to właśnie chodzi w biznesie?