Przejdź do treści
Wczytuję...

Wyprowadzanie zaległości księgowych jest zajęciem dość żmudnym i skomplikowanym, szczególnie jeżeli powstałe nieprawidłowości są wynikiem długotrwałych zaniedbań. Warto jest powierzyć to zadanie profesjonalnemu biurze rachunkowemu, którego pomoc jest w stanie zaoszczędzić sporo czasu, nerwów a nawet pieniędzy. 

Skąd się biorą zaległości księgowe?

Zaległości księgowe mogą się zdarzyć w każdej firmie – szczególnie jednoosobowej. Jeżeli podjąłeś/jęłaś się ambitnego zadania, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej w pojedynkę, z pewnością przyda Ci się fachowa pomoc. Pomyślne prowadzenie dobrze prosperującego biznesu, przy jednoczesnym skrupulatnym administrowaniu księgowości, jest trudnym zadaniem, w niektórych przypadkach graniczącym z cudem. Rozwój twojej firmy wiąże się nieodłącznie ze wzrostem wykonywanych transakcji i operacji księgowych, co sprawia, że 24 godziny to zdecydowanie za mało, żeby dopilnować wszystkich ważnych spraw. Prowadzenie księgowości wymaga także posiadania konkretnej wiedzy, doświadczenia i cech charakteru, bez których bardzo łatwo popełnić błędy.

Zaległości mogą się zdarzyć także firmom, w których dział księgowy funkcjonuje niewydolnie.  Obojętnie czy działasz solo, masz chwilowe problemy kadrowe czy  na „bałagan w papierach” wpłynęły inne czynniki – nie zwlekaj. Zasięgnij rady fachowców. Nie tylko rozwiążemy twoje problemy z zaległościami księgowymi, ale także ustalimy ich przyczyny i pomożemy zapobiegać im w przyszłości.

Czym skutkują zaległości księgowe?

Zaległości księgowe powinny zostać wyprowadzone jak najszybciej, gdyż szybko przekształcają się w zaległości podatkowe. Nieterminowe opłacanie podatków skutkuje w powiększeniu ich kwoty o odsetki powstałe na skutek zwłoki. W niektórych przypadkach na podatnika może zostać nałożona kara pieniężna, a nawet czasowa utrata wolności.

Etapy wyprowadzania zaległości podatkowych

Na wyprowadzanie zaległości składa się kilka etapów. Pierwszym krokiem jest dokładna analiza ewidencji księgowych i oszacowanie zakresu prac. Profesjonalna ekspertyza pozwala na opracowanie planu działania, aby w jak najszybszy i najbardziej wydajny sposób wyprowadzić zaległości. Następnym etapem jest poprawianie i uzupełnianie błędów powstałych wskutek nieprawidłowego prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ostatnim etapem jest optymalizacja i usprawnianie procesów finansowych oraz reprezentowanie podatnika przed organami administracji państwowej.

Do wyprowadzania zaległości należy:

·         audyt ksiąg rachunkowych;

·         opracowanie harmonogramu działań;

·         korekta błędnych deklaracji i księgowań wraz z wymaganymi wyjaśnieniami;

·         informowanie o koniecznych podatkach i składkach;

·         Sporządzanie sprawozdań finansowych;

·         doradztwo finansowo-księgowe;

·         sporządzanie i wypełnianie deklaracji podatkowych;

·         informowanie o koniecznych podatkach i składkach;

·         uzgadnianie z organami administracji terminu uzupełniania zaległości.

Po wyprowadzeniu zaległości, uaktualniona dokumentacja przekazana jest do odpowiedniej jednostki – mianowicie do ZUSu lub Urzędu Skarbowego.

 Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego korzystanie z profesjonalnego doradztwa biura rachunkowego od początku prowadzenia działalności  jest dobrą inwestycją. Natomiast jeżeli czujesz, że przez natłok obowiązków pewne procesy księgowe nie zostały zarejestrowane lub poprawnie zrealizowane, skontaktuj się z nami. Zapewnimy fachową obsługę twoich ewidencji księgowych i dopilnujemy, aby wszystkie nieprawidłowości i zaległości zostały naprostowane. Nie tylko wyprowadzimy twoje zaległości finansowe, ale także pomożemy w optymalizacji działań i tworzeniu strategii finansowej.