Przejdź do treści
Wczytuję...

Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie. Czekamy na nie już od pierwszego momentu. Kiedy dowiadujemy się o ciąży i o tym, że udało się w nią zajść, nie możemy doczekać się, kiedy pojawi się wśród nas nowy, mały członek rodziny. Czekamy cierpliwie 9 miesięcy, brzuch rośnie, a w nas rozwija się coraz większa ekscytacja. Jednak powitanie na świecie tak małej istoty, wiąże się z ogromem obowiązków. Musimy bowiem zaopiekować się bezbronnym niemowlęciem.

Przez parę pierwszych lat  jego życia, poświęcić mu cały nasz czas, uwagę oraz energię. Pojawia się wówczas pytanie. Kto będzie zarabiał, kiedy ja będę opiekować się dzieckiem? Osoby, które będą wychowywać dziecko wspólnie, mają łatwiej - jeden z rodziców zostaje w domu, drugi idzie zarabiać na utrzymanie rodziny. Co jednak, gdy jesteśmy samotnym rodzicem? Rozwiązaniem jest płatny urlop macierzyński. Czym on dokładnie jest, komu przysługuje oraz czy można się z niego utrzymać? Zapraszam do lektury tekstu.

Urlop macierzyński

Na samym początku należy zaznaczyć, iż istnieje kilka rodzajów urlopów związanych z wychowaniem dziecka. Są to urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Artykuł, który czytacie będzie w pełni poświęcony temu pierwszemu - urlopowi macierzyńskiemu.

Urlop macierzyński, to czas, który przyznawany jest matce dziecka i tylko jej. Jest on po to, by rodzicielka była obecna w pierwszych chwilach jego życia. Ciepło matki oraz jej opieka, to najlepsze co może dostać na start mała istota, dlatego tak ważne jest, by rodzicielka mogła mieć możliwość jak najdłuższego przebywania z dzieckiem.

Ile trwa urlop macierzyński?

Ze strony prawnej, urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni, liczonych bezpośrednio od dnia porodu. Jeżeli kobieta urodziła więcej niż jedno dziecko, będzie przysługiwał jej odpowiednio wydłużony czas, w zależności od liczby noworodków. Jeżeli nie chcemy jednak opuszczać dziecka tak szybko, jak każe nam urlop macierzyński, możemy starać się o przyznanie, tak zwanego, urlopu rodzicielskiego. Może on już zostać podzielony między obojga rodziców, a czas jego trwania to 32 tygodnie. W połączeniu z urlopem macierzyńskim daje nam to 52 tygodnie urlopu na wychowanie dziecka, czyli jeden rok. Dlatego właśnie tak popularne jest określenie “roczny urlop macierzyński”.

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która zaszła w ciążę, podczas trwania umowy. Pamiętajmy jednak, iż liczy się to tylko wtedy, kiedy rodzajem podpisanej umowy jest umowa o pracę. Kiedy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umów o dzieło lub zlecenie, prawnie, ze strony pracodawcy nie możemy wymagać przyznania urlopu, ani wypłacania wynagrodzenia. Czasem jednak, zdarzają się osoby, z którymi da się “dogadać” i możemy negocjować, zarówno warunki urlopu, jak i być może pomoc finansową.

Obowiązki pracodawcy

Kiedy rozpoczynamy urlop macierzyński, zostajemy objęci pewnego rodzaju ochroną, która zapewnia nam trwałość stosunku pracy. Oznacza to, iż podczas trwania urlopu, pracodawca nie ma prawa wręczyć nam wypowiedzenia, ani rozwiązać umowy. Ochrona ta wygasa, wraz z momentem zakończenia się urlopu macierzyńskiego. Kiedy kobieta wraca do pracy, obowiązkiem pracodawcy jest przydzielenie jej na to samo stanowisko, które zajmowała wcześniej. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest ono już dostępne, musi on znaleźć pracownicy inne stanowisko, które odpowiada jej kwalifikacjom zawodowym. W obydwu przypadkach, kobiecie przysługuje takie samo wynagrodzenie, jakie dostawała przed urlopem macierzyńskim.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest jednym z dwóch dostępnych źródeł dochodu, które przysługują kobiecie po urodzeniu dziecka. Otrzymuje go osoba, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę. W zależności od daty złożenia wniosku o taką pomoc, wynosi on od  80% do 100% przyznawanego wcześniej wynagrodzenia. Zasiłek wypłacany jest przez cały okres trwania urlopu. Drugim źródłem dochodu jest zasiłek pobierany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje on kobiecie, która jest zarejestrowana i posiada państwowe ubezpieczenie chorobowe.

Olga

Leave a Comment