Przejdź do treści
Wczytuję...

Ulga na start została wprowadzona, aby pomóc przedsiębiorcom właśnie rozpoczynającym prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zakłada ona zwolnienie z płacenia składek na ZUS przez 6 miesięcy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ulgę na start? Co trzeba zrobić, aby ją otrzymać? Podpowiadamy!

Na czym dokładnie polega „ulga na start”?

Przedsiębiorca, który otrzymał ulgę na start, nie musi opłacać składek emerytalnych, rentowych, chorobowych oraz wypadkowych. Oczywiście nie zwalnia go to z opłaty ubezpieczenia zdrowotnego, może je jednak odliczyć od podatku. Czas trwania ulgi na start wynosi sześć pełnych miesięcy. Warto pamiętać, że osoby korzystające z ulgi na start, które nie opłacają składek na ubezpieczenie zdrowotne, są pozbawione świadczeń z tego tytułu. Zatem nie otrzymają zasiłku chorobowego w razie potrzeby w ciągu tych sześciu miesięcy trwania ulgi. Dlatego przedsiębiorcy chcący się zabezpieczyć mają możliwość zgłoszenia się do ubezpieczeń zdrowotnych i opłacania składek z niższym wymiarze. Wysokość składek w takim przypadku będzie odpowiadać małemu ZUS-owi.

Komu przysługuje „ulga na start”?

Ulga na start przysługuje przedsiębiorcom, którzy spełniają kilka warunków. Określają to przepisy z art. 18 Prawa Przedsiębiorców.

Oto one:

  • przedsiębiorca jest osobą fizyczną,
  • działalność gospodarczą podejmuje po raz pierwszy lub ponownie, ale po upływie co najmniej pięciu lat od zawieszenia bądź zakończenia ostatniej działalności,
  • nie wykonuje działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracował na etacie w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym i wykonywał czynności, które wchodzą w zakres obecnie wykonywanej działalności (dotyczy to tylko czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę. Zatem jeżeli osoba była wcześniej zatrudniona np. na umowę zlecenie, nie wyklucza to ze skorzystania ulgi na start, a zarazem zawarcia w ramach nowej działalności gospodarczej umowy z byłym zleceniodawcą),
  • nie podlega ubezpieczeniu w KRUS.

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w ramach spółki cywilnej, również może skorzystać z ulgi na start. Warto pamiętać, że ulga jest dobrowolna dla przedsiębiorcy, jest to jego prawo, a nie obowiązek. Ulga na start obejmuje tylko i wyłącznie samego przedsiębiorcę. Współpracujący przy prowadzeniu firmy, pracownicy czy zleceniobiorcy przedsiębiorcy – ich zwolnienie z ZUS nie obejmuje.

„Ulga na start przysługuje na sześć miesięcy i zaczyna się liczyć od momentu podjęcia działalności gospodarczej." Poprzez owo podjęcie rozumiany jest, wg CEIDG: „moment faktycznego rozpoczęcia wykonywania tej działalności, rozumianego jako pierwsza czynność w obrocie gospodarczym bezpośrednio związana z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej”. Zatem ulga na start będzie się liczyć nie od dnia rejestracji firmy, lecz od dnia np. podpisania pierwszej umowy w ramach jej działalności.

Należy zauważyć, że zwolnienie z płacenia składek na ZUS przysługuje na sześć pełnych miesięcy. Słowo „pełnych” jest tutaj kluczowe. Dlaczego? Ponieważ dzięki niemu przedsiębiorca może zyskać nie sześć, a nawet niemal siedem miesięcy ulgi na start. Wystarczy, że dobrze rozplanuje termin rozpoczęcia się ulgi. Przykładowo, jeśli jego firma rozpocznie działalność 1 lutego, to luty będzie liczony jako pełny miesiąc, a czas trwania ulgi zakończy się wraz z końcem lipca. Jeżeli natomiast ten sam przedsiębiorca rozpocznie działalność 2 lutego, wtedy luty nie będzie się liczyć jako miesiąc pełny. W takim przypadku „ulga na start” przestanie mu przysługiwać dopiero ostatniego dnia sierpnia. Warto o tym pamiętać przy ustaleniu terminu podjęcia działalności gospodarczej, gdyż w tym przypadku dzięki dosłownie jednej dobie osoba prowadząca działalność gospodarczą może dużo zyskać.

O czym warto pamiętać?

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z ulgi na start, powinien zarejestrować się w ZUS w ciągu maksymalnie siedmiu dni od momentu rozpoczęcia działalności. Zgłoszenie można składać w placówce ZUS, ale również przez Internet, na druku ZUS ZZA. Po upływie sześciu pełnych miesięcy należy się wyrejestrować z ubezpieczenia na druku ZUS ZWUA, co trzeba zrobić nie później niż w ciągu siedmiu dni od utraty prawa do ulgi na start. Należy również zgłosić się do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczeń zdrowotnych za pomocą druku ZUS ZUA.

Po okresie trwania ulgi na start przedsiębiorca zobowiązany jest do regularnego opłacania składek ZUS. Istnieje jednak możliwość korzystania z małego ZUS-u, co razem z ulgą na start daje dwa i pół roku ulg na początek rozpoczęcia działalności.

Marta

Leave a Comment