Przejdź do treści
Wczytuję...

Płacenie podatku dochodowego jest najmniej przyjemną częścią zarabiania pieniędzy. Im więcej dochodów przynosi twoja firma czy działalność – tym więcej płacisz. W Polsce podatek dochodowy obecnie wynosi standardowo 17% lub 32% w zależności od osiąganego rocznego dochodu. Możliwy jest także ryczałt, który płaci się od przychodu (a nie dochodu) i 19-procentowy podatek linowy. Aby zminimalizować koszty ciężarów fiskalnych, przedsiębiorcy wybierają różne formy opodatkowania, gdyż te mogą wiązać się z udogodnieniami. Ku radości podatników istnieją typy działalności gospodarczej, które mogą skorzystać z tajemniczo brzmiącej ulgi o nazwie IP Box – czyli preferencyjna stawka podatku dochodowego wynosząca zaledwie 5%. Na czym polega i komu przysługuje, dowiemy się w tym artykule.

IP Box – dla kogo?

Ulga IP Box została wprowadzona w 2018 roku i dotyczy przedsiębiorców, którzy uzyskali dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Aby cieszyć się niższym opodatkowaniem, należy spełniać następujące wymogi:

  • prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej;
  • wytworzenie kwalifikowanego IP (kwalifikowane prawo własności intelektualnej) w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
  • prowadzenie odrębnej ewidencji, umożliwiającą zweryfikowanie podjętych działań w ramach tworzenia IP;
  • osiągnięcie dochodu z kwalifikowanego IP, podlegającego opodatkowaniu w Polsce;
  • poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP.

Czym są prawa własności intelektualnej – kwalifikowane IP

Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP) jest zamkniętym zbiorem  rodzajów dochodów, które mogą podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. W katalogu między innymi znajdują się rodzaje działalności, do których wymagana jest  specjalistyczna wiedza oraz laboratoria. Do skorzystania z ulgi uprawnieni są również podatnicy, którzy bez użycia wysokiej technologii i badań, konstruują i wytwarzają nowe produkty. Aby znaleźć się w gronie przedsiębiorców, rozliczających się na podstawie IP Box należy udowodnić  swoją innowacyjność.

Do kwalifikowanych IP należą:

  • patent,
  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  • autorskie prawo do programu komputerowego.

 Co to jest działalność badawczo-rozwojowa?

Działalność badawczo-rozwojowa definiowana jest jako badania naukowe i prace rozwojowe, wykonywane w sposób systematyczny i prowadzące do zwiększenia zasobu wiedzy i wytworzenia nowych rozwiązań. Co zatem jest uznane za działalność badawczo rozwojową? Odpowiemy na to pytanie, analizując sytuację trzech firm produkujących kafelki:

Przykład 1

Spółka X jest dużym producentem kafelek. Wytwarzając swoje dobra, postanawia podwyższyć parametry wytrzymałości produktu na niskie temperatury i wstrząs. Wiąże się to z koniecznością opracowania nowych receptur i przeprowadzenia badań laboratoryjnych i testów wytrzymałościowych.

Tak, działalność spółki X można uznać za badawczo-rozwojową. Polega ona na wynalezieniu nowej jakości produktu i wymaga badań.

Przykład 2

Spółka Y, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, wzbogaca swoją ofertę kafelek o nowe wzory. Ustalając, jakie kafelki najbardziej podobają się klientom, przeprowadza badanie w postaci ankiety.

Nie, wzbogacenie oferty handlowej  o nowe wzory nie należy do działalności badawczo-rozwojowej. Przeprowadzone badanie ma na celu poznanie rynku, a nie wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania.

Przykład 3

Spółka Z stwarza nową maszynę do produkcji kafelek. Maszyna jest bardziej wydajna i przyjazna środowisku. Ta sama spółka produkuje kafelki, sprzedaje oraz oferuje ich montaż u klienta.

Tylko działalność badawczo-rozwojowa spółki może być rozliczana za pomocą preferencyjnej stawki 5%. Dochód związany z montażem kafelek powinien być rozliczony według podstawowej stawki podatku.

Jak stosować ulgę?

Preferencyjne  opodatkowanie można stosować już od momentu złożenia wniosku o ulgę IT Box. Jednak rozliczenie tej ulgi dokonuje się dopiero w zeznaniu rocznym.  Oznacza to, że należy  wyliczyć zaliczki na podatek dochodowy na ogólnych zasadach, a ulga przystępuje w postaci zwrotu od podatku. W przypadku wycofania zgłoszenia lub wniosku, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację nie przysługuje  zwrot podatku i wyliczony uprzednio zadatek pozostaje bez zmian.

Anita

Leave a Comment