Przejdź do treści
Wczytuję...

Pewnie wiele osób nie wie, że istnieje podatek, który trzeba płacić od posiadania psa. Okazuje się, że trzeba uiszczać go co roku, dodatkowo w 2021 roku wzrósł on o około 5 zł. Nie wszyscy jednak muszą go zapłacić. Z artykułu dowiesz się ile wynosi, kto go zapłaci i wiele więcej, zapraszamy do czytania!

Kto o nim decyduje i ile wynosi?

W 2021 roku podatek od posiadania psa może wynosić maksymalnie 130,30 zł rocznie za jedno zwierzę. Obowiązuje on w Polsce już od 30 lat a początkowo kwota maksymalna wynosiła ok 100 zł. Każda gmina sama decyduje o jego wysokości, może być to zależne min. od wielkości psa, rasy – nie można przekroczyć jednak stawki maksymalnej. Dla przykładu w Szczecinie wynosi on ok. 50 zł, a w Sopocie ok. 66 zł. Niektóre gminy całkowicie rezygnują z nakładania tego podatku na swoich mieszkańców. Aby dowiedzieć się czy danina obowiązuje w naszym miejscu zamieszkania najlepiej sprawdzić to w Biuletynie Informacji Publicznej danej gminy czy też na stronie internetowej. Jeżeli pies urodził się w pierwszej połowie roku to trzeba zapłacić pełną kwotę, ale jeżeli w drugiej części roku - połowę stawki. Podatek zapłacisz w kasie urzędu gminy, przelewem, lub u osoby, którą wyznaczyła gmina.

Kto zapłaci ten podatek?

Zapłacą go osoby mieszkające w gminach, które pobierają tą opłatę. Warto pamiętać, że jest ona uzależniona od ilości zwierząt w domu, a nie jednorazowa. O dacie zapłacie podatku decyduje dana gmina. Gminy nie prowadzą ewidencji tego, kto posiada czworonoga, liczą więc na uczciwość mieszkańców. Część osób ujawni jednak posiadanie psa przez udział w bezpłatnych sczepianiach, czipowaniu, czy też korzystaniu z lecznicy weterynaryjnej. Urzędnicy mają wtedy dane właściciela psa i mogą dochodzić płacenia podatku.

Kto nie musi go płacić?

Jeżeli mieszkasz w gminie, w której obowiązuje ten podatek to nie znaczy jeszcze, że musisz go płacić. Część osób jest z niego ustawowo zwolniona, oto lista:

osoby niepełnosprawne, które korzystają z pomocy psa asystenta, a także osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności – wtedy zwolnienie dotyczy maksymalnie jednego psa.
- osoby które skończyły 65 rok życia i prowadzą gospodarstwo domowe samotnie,
- rolnicy objęci podatkiem rolnym – jeżeli posiadają nie więcej niż 2 psy,
- członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (jeśli nie są obywatelami polskimi i nie posiadają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Niektóre gminy zwalniają z podatku osoby, które adoptowały psa ze schroniska lub oznakowały psa czipem. Część samorządów nie decyduje się na wprowadzenie tego podatku, min. Warszawa, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Wrocław czy Katowice.

Na co przeznaczone są środki z tego funduszu?

Pieniądze uzyskane z tego podatku trafiają do budżetu danej gminy i wydawane są na działania związane ze zwierzętami. To właśnie gminy mają obowiązek zajmowania się bezdomnymi psami i innymi zwierzętami. Dzięki podatkowi mają fundusze na zapewnienie im odpowiedniej opieki, wspieranie schronisk itp. Dystrybutory do woreczków na psie odchody oraz kosze na nie także są finansowane z tych pieniędzy.

Psy agresywne

Dodatkowo warto pamiętać o obowiązku zgłoszenia w gminie psa agresywnego oraz zezwoleniu na posiadanie go. We wniosku należy uzupełnić dane swoje, zwierzęcia oraz opisać warunki, gdzie będzie mieszkał pies. Trzeba też zapłacić za to 85 zł. Oto wykaz ras, które są uznane za agresywne: Anatolian karabash, amerykański pit bull terrier, Akbash dog, Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), Buldog amerykański, Dog argentyński, Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), Tosa inu, Rottweiler, Moskiewski stróżujący, Owczarek kaukaski.

Podsumowanie

Warto znać swoje prawa i obowiązki, jednym z nich jest właśnie podatek od psa. Zwierzę to nie tylko przyjemność, trzeba ponosić konsekwencje jego posiadania. Za nie płacenie daniny grożą nam przykre sankcje, gmina może wszcząć postępowanie podatkowe a sprawą zająć się komornik. Jeżeli właśnie kupiłeś lub adoptowałeś psa to warto sprawdzić, czy powinieneś płacić ten podatek w miejscu waszego zamieszkania. Czy podatek nakładany jest sprawiedliwie? Zdania są podzielone, właściciele kotów nie muszą ponosić takich opłat. Jeżeli jesteś ciekawy jakie jeszcze podatki trzeba płacić - zachęcamy do czytania pozostałych artykułów.

 

Karolina

Leave a Comment