Przejdź do treści
Wczytuję...

Wprowadzony w Polsce w połowie marca 2020 r. stan epidemii i związane z nim obostrzenia spowodowały problemy finansowe wśród Polaków.  Obroty wielu przedsiębiorstw drastycznie spadły, a sporo ludzi straciło pracę. Starając się przetrwać ten ciężki czas, warto zapoznać się z przysługującymi nam prawami do ulg podatkowych. Dotyczą one nie tylko przedsiębiorców, ale i osób, które przyczyniły się do walki z pandemią.

 Covid-19, a prowadzenie firmy

Przedsiębiorcy, którzy zanotowali minimum 25% spadek dochodów, mogą wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty oraz odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty z tytułu zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Wraz z wnioskiem składanym do Urzędu Skarbowego należy przedłożyć dowody potwierdzające spadek obrotów. Decyzja o odroczeniu lub rozłożeniu podatku na raty zostanie podjęta przez Urząd Skarbowy do końca czerwca 2021 roku. Jak mówi stare porzekadło ludowe: co się odwlecze to nie uciecze, zatem termin odroczenia lub spłaty ostatniej raty nie może nastąpić później niż koniec 2022 roku. Dobrą informacją jest fakt, że pomoc nie jest objęta żadnym limitem i można z niej skorzystać w połączeniu z innymi zapomogami.

Ulgi podatkowe dla wszystkich podatników

Zgodnie z ordynacją podatkową, każdy podatnik może wnioskować o: rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z), umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M) lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z). Wnioski można składać bez uiszczania opłaty prolongacyjnej, czyli zaliczki, którą do tej pory trzeba było zapłacić z tytułu zalegania z zapłatą lub konieczności rozłożenia jej na raty.

Darowizny na COVID-19 a ulgi w PIT

Według rozporządzenia Ministerstwa Finansów ulgami podatkowymi są objęte także osoby i przedsiębiorstwa, które przekazały darowizny na rzecz walki z Covid-19 lub przyczyniły się do walki z epidemią. Darowizny, które upoważniają nas do otrzymania ulg podatkowych to:

  • darowizny przekazywane na walkę z przeciwdziałaniem Covid-19,
  • darowizny sprzętu komputerowego,
  • darowizny związane z oddaniem osocza.

Odliczyć od podatku będzie można:

  • darowizny dokonane na rzecz placówek leczniczych walczących z COVID-19
  • darowizny dokonane na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych
  • darowizny dokonywane na rzecz  Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych
  • darowizny przekazane  domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy oraz domom pomocy społecznej
  • darowizny przekazane Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19

Aby skorzystać z ulg, podatnik musi posiadać: dowód wpłaty na rachunek obdarowanej instytucji – w przypadku darowizny pieniężnej; dowód identyfikujący darczyńcę oraz wartość darowizny – w przypadku darowizny innej niż pieniężna lub osocze; zaświadczenie  pobierającej krew lub osocze – w przypadku krwiodawców i honorowych dawców osocza.

Odliczenia można dokonać w następujących deklaracjach:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-28,
  • PIT-37.

Nie ma możliwości odliczać darowizn od przychodów giełdowych (PIT-38) oraz od dochodu ze sprzedaży nieruchomości (PIT-39).

Jak rozliczyć osocze

Osocze mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. Przeciwciała zawarte w osoczu, mogą wspomóc walkę z chorobą osób obecnie zarażonych. Pieniądze rozlicza się dość łatwo, jak jednak rozliczyć płyn, który w dzisiejszych czasach jest na wagę złota? Służy ku temu przelicznik -  za każdy litr oddanego osocza podatnik może odliczyć 130 zł. W ciągu roku można oddać do 25 litrów osocza, zatem górną granicą ulgi podatkowej jest 3250 zł.

Anita

Leave a Comment