Przejdź do treści
Wczytuję...

W jednym z poprzednich tekstów wspominaliśmy, że prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością często wiąże się z podwójnym opodatkowaniem przychodów, w momencie gdy chcemy wypłacić z niej pieniądze. Opisaliśmy także różne metody, które są w pełni zgodne z prawem, a mają wpływ na korzystne zarządzanie finansami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w momencie wypłacenia z niej funduszy. Dziś zajmiemy się zagadnieniem umowy o dzieło w spółce z o.o. oraz zastosowaniu 20% i 50% kosztów.

Zatrudnienie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – umowa o dzieło

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają wiele możliwości, które wpłyną na korzystne wypłacanie z niej pieniędzy. Jedną z nich jest zatrudnienie na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Są one opodatkowane na standardowych zasadach dla umów cywilnoprawnych. Zawierana jest ona najczęściej wtedy, gdy zleceniodawca oczekuje wykonania konkretnej pracy w konkretnym terminie. Inaczej możemy ją nazwać umową rezultatu – zleceniodawca płaci za oczekiwany efekt. Może zostać ona zawarta między dwoma przedsiębiorcami, dwoma osobami prywatnymi lub między przedsiębiorcą a osoba prywatną.

Umowa o dzieło – korzyści

Umowa o dzieło może okazać się szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla osób, które są uprawnione do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy przekazaniu praw autorskich. Cały wykaz tych osób, które mogą skorzystać z takiej zniżki znajduje się w art. 22 ust. 9 pkt 1–3 ustawy o PIT. Ponadto umowa o dzieło jest również korzystna dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dlatego że nie podlega składkom w ZUS-ie.

Kiedy stosujemy 50% kosztów przychodu w przypadku umowy o dzieło?

To, jakie koszty podatkowe zostaną zastosowane w przypadku umowy o dzieło zależy głownie od faktu, czy w umowie został sformułowany zapis o przeniesieniu praw autorskich oraz fakt, czy umowa ta, która jest wykonawcą, znajduje się na liście profesji uprawnionych do korzystania z konkretnej zniżki. Jeśli wszystko się zgadza, czyli jeżeli zleceniobiorca wykonuje zawód, w którym przy wykonaniu pracy możliwe jest przeniesienie praw autorskich, wykonawca może zastosować 50% zniżkę kosztów uzyskania przychodu.

Jednak w praktyce nie jest to takie łatwe i oczywiste. Art. 22 ust. 9 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posiada zapis, który informuje, kto może korzystać ze stawki 50% kosztów uzyskania przychodu w ramach umowy o dzieło. Dotyczy on osób, które dopuściły się:

1) działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2) działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;

3) produkcji audialnej i audiowizualnej;

4) działalności publicystycznej;

5) działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;

6) działalności konserwatorskiej;

7) prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191 i 1293), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;

8) działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej”.

Utwór a umowa o dzieło

To, co nie podlega żadnym wątpliwością to fakt, że wykonane dzieło musi być utworem, by możliwe było zastosowanie 50% kosztów przychodów. Sięgając po interpretację indywidualną wyżej cytowanego artykułu, znajdziemy zapis: „Zatem, aby było możliwe zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów, warunkiem koniecznym jest, aby osoba wykonująca czynności wynikające z umowy o dzieło stworzyła utwór w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czyli aby wynik jej działań nosił cechy indywidualnej twórczości oraz osoba ta dokonała rozporządzenia prawami albo skorzystała ze swoich praw” (sierpień 2018 r. (sygn. 0112-KDIL3-3.4011.258.2018.2.TW)).

Dlatego bardzo ważne jest to, by umowa o dzieło zawierała w swoim zapisie informację o honorarium za przeniesienie praw autorskich – przekazanie majątkowych praw autorskich musi dokonać się odpłatnie.

20% kosztów przychodu w przypadku umowy o dzieło

W pozostałych czynnościach, innych niż te wyżej opisane, w przypadku których możliwe jest zastosowanie 50% kosztów przychodu, dostępne jest 20%. Dokładny zapis na ten temat znajdziemy w  art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ważne jednak jest to, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Inga Durew

Leave a Comment