Przejdź do treści
Wczytuję...

Wiele z nas, ma czasem wrażenie, iż porusza się w nieustannych chaosie. Ogrom rzeczy, które musimy zrobić, zaczyna nas przytłaczać. Nadmiar pracy w życiu zawodowym, pędzące nas, coraz bliższe deadliny. Później obowiązki domowe, sprzątanie, pranie, gotowanie obiadu, bo przecież coś jeść trzeba. Ci którzy posiadają, muszą również zająć się dziećmi, odebrać ze szkoły czy przedszkola, poświęcić im swój czas oraz uwagę. Pojawia się stres, nerwowość, nieprzemyślane reagowanie na różne sytuacje. Przebywamy ciągle w tak zwanym niedoczasie. Jednak są osoby, które takich problemów nie mają. Nie irytuje ich poranny korek do pracy, czy to iż autobus, którym jechali, nagle się zepsuł i znów będą spóźnieni. Takie osoby, zawdzięczają swój spokój dobrej organizacji pracy. Jeżeli ty również chcesz do nich należeć, zapraszam do lektury tekstu. Postaram się, aby podać w nim kilka najważniejszych zasad oraz wskazówek, dotyczących dobrej organizacji czasu pracy.

Od czego zacząć?

Rozpoczęcie organizowania sobie czasu pracy oraz samej pracy, możemy zacząć od uprzątnięcia oraz przeorganizowania naszego miejsca, w którym pracujemy. Jeżeli sposobem, jakim zarabiamy na życie jest praca zdalna, warto aby zadbać o to, gdzie będziemy pracować. Jeżeli mamy możliwość, postarajmy się jak najbardziej oddzielić strefę wypoczynku, od tej w której musimy skupić się na wykonaniu naszych obowiązków. Ideałem byłoby, gdyby strefą pracy był oddzielny pokój. Jednak osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą zwyczajnie odgrodzić się od strefy wypoczynku rozkładanym parawanem lub jakąkolwiek inną zasłoną. Będzie ona rozgraniczać nam te dwie strefy. Po jakimś czasie nasz organizm sam przestawi się na tryb praca lub na tryb wypoczynek, w zależności od tego, w jakiej strefie będziemy aktualnie przebywać.

Osoby, które wykonują swoją pracę w biurze lub jakimkolwiek miejscu, które nie jest ich domem, mogą postarać się o porządek na biurku lub warsztacie. Jakkolwiek wygląda nasze miejsce pracy, estetyczne ułożenie przyrządów, pomoże nam bardziej się skoncentrować. Nasz mózg nie będzie również męczył się bałaganem, dzięki czemu łatwiej przyjdzie nam skupienie się na pracy.

Czego unikać, aby nie tracić czasu?

Bardzo często w chwilach, gdy musimy zacząć pracę, nie jesteśmy w stanie się skupić. Dociera do nas zewsząd milion różnych bodźców, a każdy z nich bardziej interesujący od tego, czym akurat musimy się zająć. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnej straty czasu, zwróćmy uwagę na dwie rzeczy:

  1. Jeżeli do wykonywania pracy nie jest potrzebny nam telefon, wyłączmy go i zostawmy w innym pomieszczeniu. Przeglądanie mediów społecznościowych, na przykład Instagrama lub Facebooka, w trakcie czasu, który powinniśmy poświęcić na pracę, przyczynia się do braku produktywności. Media społecznościowe odciągają naszą uwagę od rzeczy, które powinny być dla nas priorytetowe. Przeglądanie ich jest też czynnością, która nie wprowadzi absolutnie nic wartościowego do naszego życia zawodowego, a już na pewno nie przyczyni się do wzrostu zaangażowania w to, co wykonujemy.
  2. Unikajmy częstych przerw. Przyczyniają się one bowiem do wytrącenia ze stanu koncentracji, który udało nam się osiągnąć wcześniej. Robiąc sobie krótkie oraz częste przerwy, z każdym razem, powracając do wykonywanego zadania, musimy na nowo skupiać się i koncentrować. Ideałem byłoby by, gdybyśmy robili, na przykład, dwie dłuższe przerwy, w trakcie których zmieniamy pozycję naszego ciała. Jeżeli pracowaliśmy na siedząco, wstańmy, przejdźmy się po ulicy, aby rozruszać kości. Pamiętajmy również, o tym by jedną z takich przerw poświęcić na jedzenie, aby dostarczyć naszemu organizmowi energię na dalszą pracę. Wskazane jest również wyjście na zewnątrz i zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Co ułatwi nam organizację pracy?

Dobra organizacja pracy, podnosi przede wszystkim jej efektywność. Dzięki temu, w krótszym czasie, jesteśmy w stanie zrobić więcej rzeczy. Co pozwoli nam na tę efektywność oraz ułatwi organizację pracy? Poniżej kilka wskazówek.

  • To, co masz zrobić dzisiaj, zrób dzisiaj. Nigdy nie odkładaj niczego na później. Nawet jeśli jest to zadanie, którego się boisz, które cię stresuje lub najzwyczajniej na świecie nie wiesz, jak się za nie zabrać, nie odkładaj go. Jeżeli tak zrobisz, koniec końców nie zostanie ono wykonane, a ty tylko będziesz stresował/a się tym, iż nie jest ono zrobione. Tak bardzo, jak nie chcesz go wykonywać, musisz też zmusić się do rozpoczęcia pracy nad kłopotliwym zagadnieniem. Kiedy już zaczniesz, skupisz się, zobaczysz, że przyniesie to efekty.
  • Ustal harmonogram swoich działań. Zastanów się, które z obowiązków są priorytetowe, a które można odłożyć w czasie. Zacznij od tych skomplikowanych, po to, by dzień zakończyć na sprawach niewymagających aż takiego zaangażowania.
  • Przykładaj się do każdego powierzonego ci zadania. Jeżeli już coś robisz, zawsze staraj się robić to jak najlepiej. Zostanie to bowiem zauważone. Dzięki temu odczujesz dużą satysfakcję, uwierzysz w swoje siły oraz przede wszystkim, zaoszczędzisz ogrom czasu.

Olga

Leave a Comment