Przejdź do treści
Wczytuję...

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii komputerowej, Internetowi oraz łatwości w przemieszczaniu się po świecie za pomocą samolotów, promów czy samochodów, dostaliśmy do rąk narzędzia, które otwierają przed nami całkowicie nowe możliwości oraz style życia. Jednym z nietypowych, aczkolwiek coraz bardziej popularnych sposobów na zarobek stał się freelancing. Kim jest freelancer, jak prawnie wygląda jego praca oraz czy jest to droga dla każdego? Dzięki lekturze tego tekstu znajdziecie odpowiedzi zarówno na te pytania, jak i dowiecie się o wadach i zaletach pracy jako wolny strzelec.

Freelancer, jako wieczny marzyciel z głową  chmurach? Nic bardziej mylnego!

Wiele osób kojarzy freelancerów, jako ludzi kreatywnych, ale niezbyt rozgarniętych czy mało odpowiedzialnych. Jest to po części spowodowane samą nazwą tego sposobu pracy, zapożyczoną z języka angielskiego, która przywodzi nam na myśl kogoś wyzwolonego, kto nie daje ograniczać się żadnym zasadom czy regułom. W praktyce rzecz ma się zupełnie inaczej. Osoba decydująca się na rozpoczęcie pracy jako freelancer musi mieć w sobie wiele samozaparcia oraz zaciętości i wytrwałości, ponieważ to od niej samej zależeć będzie ilość zleceń, a co za tym idzie wysokość zarobków. Jej praca polega bowiem, na samodzielnym wyszukiwaniu i pozyskiwaniu zleceń od różnych klientów, z którymi podpisuje umowę inną niż umowa o pracę, na przykład może być to umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Różnicą dzielącą wykonywanie typowej, kodeksowej pracy na pełen etat, a działaniem jako freelancer, jest przede wszystkim swoboda towarzysząca wyborom zleceń.

Przy działaniach jako wolny strzelec możemy dowolnie dopasowywać do siebie wybrane oferty czy projekty, a te które nie mieszczą się w gronie naszych zainteresowań, zwyczajnie odrzucać. Inny jest też czas pracy, gdyż z reguły freelancer płacone ma za wykonanie zlecenia lub za godzinę pracującą, dzięki czemu może dowolnie ustalać swoje godziny pracy, bowiem zleceniodawcę interesuje finalny produkt, a nie widełki czasowe, jakie dana osoba poświęciła na jego realizację. Przykładowymi zawodami, w których spełni się freelancer są:

  • dziennikarz
  • copywriter
  • tłumacz
  • grafik komputerowy
  • terapeuta.

Jakie korzyści przynosi praca jako wolny strzelec?

Jednym z głównych oraz największych udogodnień przy pracy jako freelancer jest możliwość samodzielnego wyboru swojego miejsca pracy. Może to być zarówno własne mieszkanie, czy ulubiona kawiarnia jak i specjalna przestrzeń coworkingowa, którą może wynajmować kilka osób, również działających na własną rękę. Jako, iż większość zawodów wykonywanych przez freelancerów może być realizowanych zdalnie, daje nam to możliwość nie tylko wyboru konkretnej przestrzeni, ale również konkretnego kraju, w którym będziemy pracować. Taka praca pozwala nam na podróżowanie po całym świecie. Jedyne czego potrzebujemy to dobre łącze internetowe, znajomość danego języka i odrobina sprytu oraz przedsiębiorczości.

Satysfakcjonująca praca jest kluczem do wielu drzwi. Freelancing może ją zaoferować.

Istotną rzeczą jaką cenią sobie freelancerzy jest możliwość stałego rozwoju. Każde nowe zlecenie to nowe wyzwanie, w które najpierw trzeba się zagłębić, zbadać grunt, poznać i zrozumieć dokładnie jego istotę, aby później oddać klientowi produkt, z którego będzie zadowolony. To świetna okazja na doskonalenie nie tylko swoich umiejętności, lecz również na zdobywanie wiedzy, którą w kolejnych latach będziemy mogli wykorzystać. Osoby, które lubią samorozwój, są kreatywne, niechętnie stoją w miejscu i chandrycznie reagują na monotonię, idealnie odnajdą się w tym systemie pracy.

Czy pracując jako freelancer możemy w pełni zaspokoić swoje potrzeby finansowe?

Ważnym czynnikiem, który wpływa na wysokość zarobków freelancera jest, wyżej już wspominane, samozaparcie, niejaka pewność siebie i tego co chcemy zaproponować naszym klientom. Im bardziej będziemy angażować się w dany projekt, nawet najmniejszy, tym bardziej możemy budować własną markę oraz zyskiwać uznanie zadowolonych zleceniodawców. Będzie to też stanowiło samoistnie tworzącą się reklamę, przez co zwiększy się ilość klientów oraz wysokość naszego wynagrodzenia. Dzięki temu, iż freelancer pracuje sam na siebie, jego zarobki będą prawdopodobnie wyższe niż u osób wykonujących tę samą pracę dla korporacji.

Na co uważać przy podejmowaniu decyzji o zmianie trybu pracy na freelancing?

Każdy rodzaj pracy ma swoje wady. Niektóre z nich całkowicie odbierają chęci do jej kontynuowania, przynoszą nam ogromny stres, co rzutuje negatywnie na nasze zdrowie i spokój psychiczny. W pracy freelancera najtrudniejszą rzeczą wydaje się być całkowite wzięcie odpowiedzialności za swoje działania. Samodzielne prowadzenie PR-u czy księgowości naszej firmy może być uciążliwe, dlatego warto, w późniejszym okresie działalności, przełożyć te obowiązki na osoby bardziej doświadczone. Nie ma bowiem żadnej przeszkody, której nie da się pokonać. Wystarczy jedynie chcieć.

Olga

Leave a Comment