Przejdź do treści
Wczytuję...

Początek roku to czas, w którym każdy obywatel Polski rozlicza się z  podatków, potocznie zwanych “pitami”. Zaszywamy się w kącie z toną papierów, rozmaitymi rubryczkami oraz tabelami. Większość z nas wypełnia te roczne podsumowanie samemu, inni wolą powierzyć dokumenty specjalnym firmom, które zrobią to za nich. Istnieją dwa rodzaje rozliczeń. Rozliczenie PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, które nie posiadają własnej działalności. Drugim rodzajem rozliczeń są rozliczenia CIT, przeznaczone dla osób prowadzących swoją firmę. Od tego pierwszego możemy odprowadzić 1% naszego podatku, który trafi do wybranej przez nas organizacji. Jak dokładnie działa te odprowadzenie, do kogo trafi oraz jakie są zalety takiej decyzji? Wszystkiego dowiecie się podczas lektury poniższego tekstu.

Czym jest 1% podatku?

1% to potoczna nazwa od trochę bardziej rozwiniętego określenia - jest to jedna setna części podatku, który odprowadzany jest od osób fizycznych. Podatnik może przekazać ją na wybraną przez siebie organizację. Instytucja, której zdecydujemy się przekazać pieniądze, musi znajdować się na liście Organizacji Pożytku Publicznego. Procent podatku odprowadzany na taką organizację nie jest darowizną. Są to pieniądze, które i tak musimy zwrócić państwu, mamy jedynie możliwość decyzji, gdzie konkretnie trafią. Można powiedzieć, iż jest to przejaw pewnej demokracji oraz solidaryzowania się, z wybranymi przez nas samych organizacjami. Jeżeli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% w konkretne miejsce, trafi on do ogólnej puli pieniędzy podatników, o których przeznaczeniu zadecyduje rząd oraz sejm.

Kto może przekazać 1% podatku?

Oddanie części swojego podatku, w miejsce przez nas samych wybrane jest pewnego rodzaju przywilejem, do którego nie mają dostępu wszyscy obywatele. Swój 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, mogą przekazać jednostki, które spełniają następujące wymogi:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czyli takim podatkiem, który płacony jest od przychodu, bez pomniejszanie go o koszty utrzymania,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
  • emeryci, jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1% PIT-OP.

Do kogo trafi nasz 1% podatku?

Organizacje, którym chcemy przekazać 1% naszego podatku, nie mogą być jakąkolwiek organizacją, o której pomyślimy. Muszą one spełniać kilka warunków. Przede wszystkim, instytucje, które chcą ubiegać się o możliwość przyjmowania 1%, muszą mieć status organizacji pożytku publicznego, w skrócie OPP. Status ten nadawany jest przez sąd. Oprócz tego, organizacja, która dopiero ubiega się o wpisanie na listę OPP, musi na nią trafić najpóźniej do 30 listopada roku podatkowego. Jeżeli instytucji nie uda się dostać do tego dnia na listę, nie będzie mogła przyjmować pieniędzy od podatników.

Jeśli organizacja należy do OPP?

Organizacje, które widnieją już w spisie OPP, również muszą spełniać pewne warunki. Ich obowiązkiem jest poprowadzenie, a następnie przesłanie, rocznych sprawozdań finansowych. Jeżeli takie sprawozdanie nie zostanie przekazane, organizacja zostanie wykreślona z listy OPP i tym samym podatnicy nie będą mieli możliwości przekazania jej swojego 1 % podatku od osób fizycznych. Rejestr aktualnych zrzeszeń, którym można przekazać pieniądze z podatku jest prowadzony przez dyrektora Narodowego Instytutu Wolności i można go znaleźć na stronie Instytutu. 

Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Powodów, dla których warto zastanowić się nad przekazaniem 1% podatku organizacjom należącym do OPP jest wiele. Aby nie wymieniać w nieskończoność, przedstawiam kilka z nich:

  • Osoby wspierające organizacje charytatywne, niosą realną pomoc, którą mogą monitorować. Jak już wyżej zostało wspomniane, instytucje uprawnione do pobierania 1%, są zobowiązane do prowadzenia szczegółowych spisów wydatków. Dzięki temu wiemy, iż nasze pieniądze są wykorzystywane legalnie, pomagają realnie oraz nie idą w próżnię.
  • Dajesz dobry przykład. Mimo, że coraz więcej osób decyduje się na przekazanie części podatku, nadal jest to mała grupa. Statystyki z roku 2019 pokazują, iż ponad połowa polskiego społeczeństwa nie korzysta z tej możliwości. Im więcej osób zdecyduje się solidarnie przekazywać te pieniądze, tym silniejsze i zdrowsze społeczeństwo będziemy budować.
  • Nic nas to nie kosztuje. Przekazywane pieniądze i tak musimy oddać, więc zyskujemy poczucie dobrze spełnionego obowiązku obywatelskiego. Traci tu jedynie fiskus, któremu odbiera się możliwość wykorzystania pieniędzy z naszych podatków, tak jak chce. Dodatkowo, sama procedura przekazania jest bardzo wygodna. Jest to kwestia wypełnienia dwóch dodatkowych pól w naszym zeznaniu podatkowym. Przekazaniem środków zajmie się urząd skarbowy, bez względu na to czy wybierzemy drogę tradycyjną czy elektroniczną.

Olga

Leave a Comment